Зуби мудрості завдають людині безліч проблем. Вони часто не такі розвинені, як звичайні зуби та можуть бути не такими стійкими до зовнішнього впливу. До того ж найчастіше вони не правильно розташовуються в зубному ряду і впливають на здорові зуби негативно. Догляд за ними також складний, оскільки у віддалених кутах часто збирається наліт, який надалі буде проблемою.
У більшості випадків видалення зуба мудрості – це вимушений захід, оскільки ризик розвитку глибокого карієсу, порушення жувальної функції або початку бактеріальної інфекції не виправдовує себе.
Коли потрібно видаляти зуби мудрості?
Здорові зуби мудрості можуть виконувати повноцінну жувальну функцію. Важливо, щоб вони викликали дискомфорт у людини. А якщо ні, то варто задуматися про видалення.
Насамперед варто підготувати себе. Найчастіше успіх видалення залежить безпосередньо від підготовчих процесів. Тяжкість ускладнень буде не такою відчутною, якщо відповідально підійти до видалення. Сама підготовка може зайняти від кількох днів до тижнів. Комплексний план передбачає:
- консультації із лікарем стоматологом;
- візуальний огляд;
- рентген зубів мудрості;
- уточнення деталей для протипоказання у пацієнта.
Якщо огляд не вказав на наявність проблем із зубами, причин для відмови видалення немає. Важливо також врахувати стан пацієнта у моральному плані. Страх та тривога перед видаленням зуба мудрості може зробити процедуру складнішою. Але він не завжди раціональний. Сучасна медицина дозволяє зробити цю процедуру не травматичною та безболісною. Ризик ускладнень мінімальний.
Як здійснюється видалення зуба мудрості?
Першим етапом вважається підбір та введення анестезії. Для видалення використовують місцеве знеболювання, яке індивідуально підбирається для кожного пацієнта. При цьому враховується не тільки інформація про алергії, а й наявність супутніх захворювань. Препарат вводиться в м’які тканини ротової порожнини за допомогою шприца з тонкою голкою.
Саме видалення зуба мудрості проводиться тільки після повної втрати чутливості в зоні, що оперується. Важливо, щоб видалення відбувалося поступово. Від тіла зуба спочатку відокремлюють зв’язки з яснами. Це можна зробити акуратно за допомогою скальпеля. Далі відбувається саме видалення частин зуба. Він може захоплюватися спеціальними інструментами та інтервальними рухами витягуватися з лунки.
Далі передбачена обробка антисептиком та зупинка кровотечі тампонами. Зубна лунка також обробляється додатково. У порожнині закладаються препарати для покращення структури кісткової тканини та її додаткової мінералізації. Шви передбачені лише у випадках спеціального розсічення ясен. На м’які тканини можуть накласти пов’язку на деякий час із розчином антисептика.
Можливі ускладнення після процедури видалення зуба мудрості
Методика видалення зуба мудрості продумана до дрібниць, але все ж таки бувають складні клінічні ситуації, при яких процедура може вимагати додаткової уважності. Для того, щоб нівелювати ризик потенційних проблем, виконується рентген знімок, який дозволяє оцінити глибину розміщення зуба і його точну локалізацію. Також на знімку можна виявити запальні процеси, які слід локалізувати антибіотиками.
Сама методика видалення складних зубів мудрості передбачає:
- введення анестетика;
- розсічення м’яких тканин та відділення ясен;
- висвердлювання міжкореневої перегородки;
- фіксацію інструментів видалення на тілі зуба;
- розгойдування зуба та видалення його з лунки;
- обробку рани загоювальними засобами;
- накладання швів та пов’язки.
Після видалення необхідно враховувати рекомендації лікаря для прискореної реабілітації та зниження ризику виникнення ускладнень. До них варто віднести виняток із раціону занадто гарячої та холодної їжі. Також спочатку краще відмовитися від гарячої ванни або душу, відвідувань лазні, сауни або солярію. Будь-який тепловий вплив на щоку може викликати проблеми та дискомфорт. Також при чищенні зубів не рекомендується сильно полоскати пошкоджену ділянку.
Крім того, варто уникати облизування області, з якої вийшов зуб. Це допоможе прискорити процес загоєння. Також можна додатково обробляти рану антисептиком. Але, починати це слід лише через дві доби після операції. Кров’яний потік на рані не варто видаляти, він свідчить про нормальний процес загоєння та захищає рану від інфекцій. Декілька днів може відчуватися біль та дискомфорт у зоні операції. Це природні реакції організму.
Проблемним симптомом вважається різке підвищення температури тіла. Воно може вказувати на зараження та розвиток інфекційного процесу у рані. Тут слід звернутися до лікаря, який призначить подальший план розв’язання проблеми.
Які можуть бути ускладнення?
Після видалення зуба можливі кровотечі із прооперованої області. Також характерним ускладненням є інтенсивний біль, поява набряку, втрата чутливості в області обличчя, поява кісти або запалення в лунці зуба.
Зуби мудрості видаляються навіть у випадках, якщо вони не цілі чи пошкоджені карієсом. Пацієнти зазвичай звертаються саме у запущених ситуаціях, тому будь-яке видалення можливе і проводиться з мінімальними ризиками ускладнень.