Після встановлення імплантів настає період реабілітації. І від того як правильно та якісно будуть виконуватись поради лікаря, буде залежати подальша ефективність загоєння ран. Якщо не дотримуватись всіх рекомендацій імпланти можуть зміститись або й повністю випасти чи зламатись.
Які продукти можна одразу після встановлення зубних імплантів?
В перші години після операції потрібно вживати тільки м’яку або рідку їжу. Варто відмовитись від надто гарячих або холодних страв та максимально знизити навантаження на штучні зуби. Краще зайвий раз не пошкоджувати рану та шви. Дозволяється їсти йогурт, кефір, бульйони, крем-супи та протерті каші. Якщо є можливість краще перемелювати їжу блендером або ж харчуватись пюре з овочів. З напоїв варто обмежити себе очищеною водою кімнатної температури. Не рекомендується пити солодку або кислу рідину.
Зі слів спеціалістів оптимальний щоденний раціон після імплантації може виглядати наступним чином:
- перетерта вівсяна або рисова каша на молоці та теплий зелений чай;
- запіканка з натертими овочами;
- суп з курки або індички з відвареними овочами;
- пюре з картоплі та котлети з дрібно перетертого фаршу;
- йогурт;
- пюре та маленькі шматочки риби без кісток;
- пюре з капусти та фрукти з кефіром.
Чи можна їсти одразу після операції?
Деякий час після операції краще не вживати воду та їжу. Частинки їжі можуть потрапити в рану, що спровокує запалення або не правильну реабілітацію. В окремих випадках можуть зустрічатись ситуації розходження швів. Через не звичні відчуття в роті є ризик прикусити собі язик або губи. Чутливість після операції знижена через анестезію, тож пацієнт навіть не відчує проблеми.
Коли можна починати їсти?
Все залежить від обставин та типу операції. Наприклад при операції в один або два етапи починати їсти можна через 1-1.5 години. При більш складних операціях лікарі можуть рекомендувати не їсти до 4 годин.
Заборони під час реабілітації
Категорично заборонено вживати алкоголь в перші 2 тижні після операції. Спирт, який присутній в складі будь-якого алкогольного напою негативно впливає на слизову оболонку та збільшує прилив крові до ротової порожнини. Відповідно, регенерація тканин погіршена, що комплексно може призвести до відторгнення імпланта чи запалення рани. До того ж, алкоголь не рекомендують використовувати разом з антибіотиками та іншими медикаментами, які є обов’язковими під час реабілітації.
Куріння також заборонене під час реабілітації. Дим сигарет або пара від вейпів пошкоджує слизову оболонку рота та залишає негативний слід на зубах і імплантах. Створюється оптимальне середовище для розмноження бактерій, що сповільнюють реабілітаційні процеси.
Окремо варто виділити напої з кофеїном. Це може бути енергетик, кава або чорний чай. Вони підвищують тиск, що підсилює кровообіг і відповідно викликати кровотечі. Це негативно впиває на пілсляопераційну реабілітацію. Сюди ж також не рекомендовано вживати надто гарячу або холодну їжу чи напої. Є високий ризик отримати проблеми з раною.
В перші 2-3 тижні краще не включати в раціон тверду їжу. Категорично заборонені стейки, відбивні, свіжі фрукти та овочі. Сухарики, чіпси, горіхи чи насіння краще повністю виключити на деякий час. Під час активного пережовування їжі створюється сильне навантаження на зубний імплант, що зміщує їх початкову позицію і викликає ряд проблем.
Харчування в перші дні після імплантації
В перші дні після імплантації варти приділити більше часу підбору харчування. Вся їжа має бути м’якою, оскільки є великий ризик пошкодити ясна, що знаходяться на етапі загоєння. Краще не навантажувати зайвий раз імплант, поки він не загоїться до кінця. Рекомендовано збільшити кількість кремсупів, перемелених фруктів або іншої рідкої їжі. Блендер може допомогти покращити раціон та адаптувати його під цей період.
Перші 2 місяці після імплантації
В цей період не рекомендовано навантажувати імпланти. М’яка їжа має домінувати в раціоні, оскільки вона не потребує зусиль для пережовування. Звичайно, обмеження вже не такі суворі, як в перші дні. Можна поступово додавати варені овочі або фрукти невеликими шматочками. Орієнтуватись можна на вилку. Якщо їжа легко розламується вилкою, то на цьому етапі нею можна навантажувати імпланти. Дозволяються кисломолочні продукти, філе риби, овочі на пару або в духовці, пюре, пасти, каші, яйця.
Харчування через два місяці після операції
В цей час імпланти ще не до кінця прижились, але вони є достатньо стійкими для поступового збільшення навантаження. Краще робити це в повільному темпі, щоб не змістити основну конструкцію. Раціон майже не змінюється з попереднього етап. Додатково можна вживати м’яке варене м’ясо курки, яке дрібно нарізане на шматочки, відносно тверді фрукти, рибу або консервацію, хліб, запіканки або мармелад без шоколаду.
Харчування після повної реабілітації
Після повного приживлення імплантатів можна повертатися до звичного раціону харчування, але поступово і з урахуванням власних відчуттів, щоб уникнути дискомфорту та болю. Однак, деякі обмеження залишаються на все життя. Не варто кусати нитки, відкривати зубами упаковки та кришки, їсти жилисте червоне м’ясо, наприклад, шашлики, стейки, відбивні. Також не рекомендується гризти горіхи, насіння, кістки птиці, вживати козинаки, арахіс в глазурі, бублики та сухарі. Важливо пам’ятати, що точні терміни повного приживлення індивідуальні, тому повертатися до звичної їжі можна тільки після консультації з лікарем-імплантологом, який за рентгенівськими знімками визначить, чи завершилася остеоінтеграція.
Особливості харчування відповідно до протезування
на перший час після імплантації встановлюють легкі тимчасові протези. Вони також мають назву адаптаційних, оскільки є проміжним варіантом на період реабілітації. Після повного проходження цього періоду їх заміняють на постійні.
Ці протези потрібні для того, щоб зберегти рану від шкідливого впливу їжі, напоїв або інших подразників. Вони фактично є запобіжником, який дозволяє імплантам нормально прижитись. Додатково такі вироби впливають на щелепу, адаптують її до змін та жувальних навантажень.
Такі протези можуть виготовлятись з різних матеріалів. Найбільш популярними є:
- коронка з пластмаси;
- протез – метелик з акрилу.
Коронку з пластмаси встановлюють безпосередньо на імплантат, при цьому її роблять нижчою за рівнем, ніж інші зуби, щоб уникнути надмірного жувального навантаження. Протез-метелик з акрилу, який складається з 3-4 коронок, опирається боковими елементами на здорові зуби, а середні закривають імплантат у яснах. Важливо розуміти, що одиночні тимчасові протези служать лише для естетики і на них не можна давати жувальне навантаження. Отже, всі обмеження та заборони щодо харчування залишаються в силі. Жувати їжу потрібно на протилежній, не прооперованій стороні.
Харчування з повним адаптаційним протезом
Повний протез встановлюють у випадках, коли відновленню підлягає весь зубний ряд. В такому випадку відбувається імплантація в один етап з одночасним навантаженням. На 4 або 6 штифтах з титану фіксується адаптаційний протез на всю щелепу. Під час протезування за цим способом передбачена помірне жувальне навантаження, тобто їсти можна одразу після встановлення протезу, проте варто не поспішати з інтенсивністю.
Такі обмеження тривають протягом 3-4 тижнів після операції. Краще відмовитись від липкої їжі, надмірно гарячої або холодної їжі, продуктів з фарбниками. Суворість заборони залежить від покриття протезу та рекомендацій лікаря.
Класичний знімний протез виготовляється з акрилу. Він дуже легкий та його можна знімати для проведення процедур гігієни. Він дуже крихкий та деформується за 3-6 місяців. Потім його заміняють повністю на конструкцію. Під час цього періоду дійсні всі суворі обмеження по раціону харчування.
Класичний незнімний адаптаційний протез не передбачає металевого каркасу в своїй конструкції. Використовують його приблизно пів року від дати операції з обмеженнями щодо споживання жорсткої або липкої їжіі.
Незнімний адаптаційний протез на металевому каркасі додатково зміцнений балкою з металу. Він більш стійкий до пошкоджень та витримує стандартні жувальні навантаження. З ним можна їсти звичну їжу, але не варто перевантажувати протез. Горіхи, м’ясо, жуйки, льодяники – це приклади тих продуктів, які краще не вживати.
Важливість вітамінів в процесі реабілітації
Після імплантації організм людини втратить чимало корисних елементів. Тому його потрібно додатково підсилити вітамінами та мінералами. Вони допоможуть послабленому організму відновитись та прискорять процеси загоєння. Рекомендується звертати увагу на продукти багаті на вітаміни групи С, В, Е, кальцієм, фосфором. Багато корисних речовин є в яйцях, морській рибі, овочах та фруктах.